Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

Obľubujete zlaté šperky? Zistite, ako vyčistiť zlato a ako sa oň starať

Spoľahnite sa na zlatníka

Aj keď ste šikovná žienka, ktorá sa nebojí vziať situáciu do vlastných rúk, na údržbu drahších a citlivejších kúskov by ste si nemali trúfať. To isté platí aj pre pohyblivé súčiastky. Pri ich čistení by ste mohli nechtiac poškodiť ich jemnú mechaniku. V takýchto prípadoch by ste sa mali radšej spoľahnúť na skúsenosti odborníkov – zlatníkov.

Prípravky zo zlatníctva

Do zlatníctva môžete zájsť aj v tom prípade, ak sa do čistenia predsa len pustíte doma. Takmer v každom z nich nájdete množstvo profesionálnych prostriedkov, určených špeciálne na žlté a biele zlato, perly či striebro.

Zlatá jednoduchosť

Na popasovanie sa s jemnými znečisteniami často postačí aj jemná handrička. Špina sa väčšinou hromadí v okolí ozdobných kameňov alebo pod nimi. Na jej odstránenie použite zubnú kefku s mäkkými štetinkami a teplú vodu so šampónom alebo mydlom.

Dobrá rada nad žlté zlato: čistenie vykonávajte vždy nad misou alebo zazátkovanýmumývadlom. Ak by vám náhodou nejaký kúsok vypadol z ruky, nebudete ho musieť hľadať s baterkou v potrubí.

+ 1 neobyčajný tip

Vezmite menšiu plastovú misu, na jej spodok vložte fóliu a nasypte do nej všetky prísady dresingu: čajovú lyžičku sódy bikarbóny, soľ a šťavu z polovice citróna. Zmes zalejte horúcou vodou a vložte šperky. Po 15 minútach ich vytiahnite a pod tečúcou studenou vodou ich (jemne!) prebrúste pomocou zubnej kefky. Čistučké šperky môžete ihneď servírovať.

Určite sa vyhnite...

- agresívnym čistiacim prostriedkom, drsným kefám a silnému drhnutiu. Ľahko sa vám môže stať, že si obľúbený náramok nielenže nevyčistíte, ale si ho aj nenávratne poškodíte,

- alkoholu,

- zubnej paste. Často sa objavuje v „zaručených“ domácich receptoch, zlatníci ju však odporúčajú použiť akurát na čistenie zubov.

A čo prevencia?

Na zdravie vášho zlata by ste mali hlavne pamätať pri aplikácii sprejov, voňaviek, telových krémov či olejov, ktoré sa ľahko dostanú do malých záhybov. Usadená špina môže porušiť drobné súčiastky a „vyčarovať“ vám rôzne kožné choroby. Kozmetické prípravky sú neúprosné aj voči drahým kameňom. Oslepujú ich, teda poškodzujú ich lesk a jas.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.