Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

Šperk pre dieťa ako darček? Poradíme vám, ako ho správne vybrať

Rozhodli ste sa kúpiť šperk pre dieťa? Pre deti má takýto dar výnimočnú hodnotu, pretože im dávate nielen dar, ale aj svoju dôveru. Naopak vašou úlohou je vybrať taký darček, ktorý bude bezpečný, vyrobený z vhodného materiálu, ale napriek tomu stále detský a plný fantázie.

Vybrať správny šperk pre dieťa nie je vôbec jednoduché. V prvom rade musíte zohľadniť fakty. Najdôležitejšie sú vek, pohlavie dieťaťa a príležitosť, pri ktorej šperk dostane. Na druhej strane aj dieťa je len malý dospelý. Už od malička vie, čo sa mu páči. Navyše dobre vieme, že trafiť sa do detského vkusu nie je ľahké.

Bezpečnosť na prvom mieste

Pri výbere vhodného šperku pre dieťa je najdôležitejšia jeho bezpečnosť. Ovplyvňuje ju materiál, z ktorého je šperk vyrobený, tvar šperku, zdobenie, ale aj zapínanie.

Väčšina šperkov pre deti sa vyrába zo zlata, striebra, chirurgickej ocele alebo titánu. Práve tieto materiály sú tou najlepšou voľbou a chránia dieťa pred vznikom alergickej reakcie. Napriek ich vyššej cene a riziku, že dieťa môže šperk stratiť, nie je vhodné kupovať darček z lacnejších kovov. Takým je napríklad nikel, ktorý často dráždi detskú pokožku.

Okrem materiálu si pri kúpe všímajte aj zapínanie, predovšetkým pri kúpe náušníc. Najvhodnejšia je detská brizúra, ktorá bola vytvorená špeciálne pre detské šperky. Vyskytuje sa na väčšine náušníc pre bábätká a dievčatá do 6 až 8 rokov. Ide o veľmi rozšírený typ zapínania, pri ktorom nehrozí strata náušnice. Ďalším obľúbeným a bezpečným zapínaním je skrutkovanie.

Vyberajte šperky, ktoré sú jednoduchšie a nemajú veľa kamienkov. Aj keď výrobcovia šperkov pre deti garantujú, že ozdôbky nevypadnú, detské ruky majú nadprirodzené schopnosti.

Dieťa má alergiu na kovy, čo teraz?

Ak viete, že dieťa má alergiu na nikel alebo iné kovy, dávajte si pozor aj na strieborné šperky. Čisté striebro je mäkké, a tak sa do neho pridáva zinok alebo meď. Výsledná zmes je odolná, ale u silných alergikov môže aj takýto šperk vyvolať reakciu. V tomto prípade bude vašou prvou voľbou chirurgická oceľ, ktorá je najbezpečnejšia.

Dievčatko alebo chlapček?

Či už plánujete obdarovať chlapca, alebo dievčatko, v prvom rade by ste si mali zistiť, či vôbec dieťa má rado šperky a či mu takýmto darčekom spravíte radosť. Potom je už v podstate len na vás, čo pre koho zvolíte.

Malé slečny by ste možno potešili rôznymi farebnými šperkami s motívmi inšpirovanými známymi rozprávkami, ale aj srdiečkami, lienkami alebo macíkmi. Chlapcov aj dievčatá určite potešia aj personalizované náramky s menom alebo dátumom narodenia. Vhodnými darčekmi sú tiež náušnice, retiazky, náramky, ale aj hodinky alebo prstienky.

Pokiaľ ide o šperky pre chlapcov, hľadajte také, ktoré sa podobajú na tie, ktoré nosí napríklad ich obľúbený akčný hrdina. Všetci dobre vieme, že akční hrdinovia sú idolmi mnohých detí, či už chlapcov alebo dievčat. Veľmi vhodným darčekom pre malého školáka sú ale napríklad aj hodinky alebo retiazka.

Vhodné šperky pri špeciálnych príležitostiach

Typickými príležitosťami, kedy dieťa dostáva šperk, sú narodenie, krstiny, narodeniny alebo birmovka. V podstate neexistujú pravidlá, čo môžete alebo musíte kúpiť. Iba krstiny malého dievčatka sa vo väčšine rodín nezaobídu bez malých náušničiek. K ostatným sviatkom je iba na vás, aký šperk zvolíte.

Či už ste mama, babička, alebo krstná mama, majte na pamäti, že ak kúpite dieťaťu šperk, povýšite ho na malého „dospeláka“ a takúto poctu si navždy zapamätá.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.