Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

Zaujímavosti o perlových šperkoch

Ženy, ktoré nosia perly, sú na šperky náročné. A to preto, lebo ich šarm, lesk a krása tkvú v niečo jedinečnom. Prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov o histórii a zrode perál. 

Perly boli oddávna znakom elegancie a prestíže

Prvá zmienka o perlách pochádza ešte spred 4000 rokov od starovekých Egypťanov. Už vtedy sa perly vysoko cenili a nosili ich teda len príslušníci vyšších spoločenských vrstiev, ako boli panovníci, cirkevní hodnostári či bohatí obchodníci. Zdobilo sa nimi oblečenie, čelenky, vlasy a, samozrejme, sa z nich vyrábali šperky. 

Prirodzený proces vzniku

Perly sú výnimočné tým, že ako jediné drahé kamene sú formované živými vodnými živočíchmi a na rozdiel od ostatných drahých kameňov nevyžadujú žiadne ďalšie brúsenie alebo leštenie, aby vynikla ich prirodzená krása. 

Perla vzniká obaľovaním cudzieho telesa perleťou v tele ustrice. Tieto telesá sú napríklad zrnko piesku, úlomok lastúry, parazity alebo odumreté časti tiel morských živočíchov. Telo perlorodky sa takémuto predmetu bráni tým, že ho postupne obaľuje do perlete, z ktorej je tvorené vnútro jej lastúry. Živočích neustále ukladá jednu vrstvu perlete na druhú, až je teleso celkom obalené a po čase tak vzniká perla. Tento proces trvá od 6 mesiacov až po niekoľko rokov, čo závisí od druhu mäkkýša.

potapac morske zivocichy

Kultivované perly sú výsledkom zásahu človeka

Častejšie ako prírodne formované perly sa v obchodoch vyskytujú perly šľachtené (kultivované). Nie sú tak vzácne a nedostupné ako prírodné perly, a teda aj ich cena je dostupnejšia. Rozdiel medzi prírodnou a šľachtenou perlou je ten, že šľachtená perla je vytvorená zásahom človeka, a teda úmyselným vložením cudzieho predmetu do tela perlorodky. O zvyšok sa už postará sám živočích tak, ako je to pri prírodných perlách. 

Tento spôsob má rôzne výhody. Technici pracujúci s perlami napríklad môžu určovať počet perál v jednej lastúre. Napríklad slávky trojuholníkového tvaru dokážu vyprodukovať až 50 perál. Laboranti však ich počet obmedzujú na 24 – 32, čo zvyšuje ich kvalitu a veľkosť. Po tom, ako sa ustrice takto pripravia, sú umiestnené do sietí a zavesené vo vode na recyklovaných plastových fľašiach alebo na polystyrénových bójach. 

Už starí Číňania vkladali do perál rôzne drobné predmety, niekedy dokonca miniatúry sošiek Budhu. Priekopníkom myšlienky umelých perál bol Francúz Jacquin, ktorý začal v Paríži v roku 1680 vyrábať sklenené perly. Aj prírodovedec Linné vkladal do mušieľ rôzne telieska. Ozajstný prelom v tejto oblasti však urobil Japonec Kochiki Mikimoto, ktorý sa v roku 1905 stal zakladateľom tohto prosperujúceho priemyslu v Japonsku. 

perly v piesku

Spektrum tvarov a dizajnu 

Čo sa týka tvaru perál, guľaté perly sú obvykle najcennejšie. Avšak tvar kvapky sa stáva stále populárnejším, nakoľko takýto tvar perly vyzerá prirodzenejšie a pekne vyniká predovšetkým na náušniciach. Z ostatných tvarov sú známe hlavne prstencovitý (najčastejšie na riečnych perlách), barokový, gombíkový, takmer guľatý a oválny tvar.

Kde sa vyskytujú?

Najkrajšie a najdrahšie perly sa dajú nájsť v morských perlorodkách druhu Pinctada. Vyskytujú sa v hĺbkach 10 až 16 metrov v teplých pásmach Atlantického a Indického oceánu, tiež v Perzskom a Mexickom zálive. Kedysi, kým boli rieky čisté a priezračné, boli v Európe rozšírené tiež sladkovodné perly druhu Unio margaritifera, neboli však také lesklé ako tie morské. 

perly v lasture

Nesmú chýbať vo vašej šperkovnici

Perly by mala vlastniť každá žena. Šperky z perál sú nenahraditeľné a nadčasové. Sú symbolom ženskosti, luxusu a elegancie, ideálne k večernej róbe a zjemňujúce pri každodennom nosení. Kultivované perly s obľubou využíva Pandora pri tvorbe príveskov. Sladkovodné vynikajú na perlových šperkoch značky Thomas Sabo.

perlovy sperk

perlovy sperk pandora

 

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.