Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

Diamant či zirkón? Rozdiel, ktorý na prvý pohľad nerozoznáte

Oba sa nádherne na svetle trblietajú a očaria vás svojimi krásnymi odleskmi. Diamant a zirkón – vybrúsení krásavci, ktorých na prvý pohľad od seba rozozná len znalec. Viete, čím sa líšia a v akých šperkoch ich môžete nájsť? Kedy vám urobí radosť zirkón a pri akej príležitosti treba siahnuť po diamantoch?

Diamanty sú najlepší priatelia dievčaťa

Tento úsmevný výrok slávnej Marilyn Monroe dokazuje všestrannosť diamantu – hodí sa k džínsom a bielej košeli presne tak, ako k veľkej večernej toalete. Diamant je prírodný nerast, u ktorého sa žiarivý lesk dosahuje brúsením do plôšok, ktoré odrážajú svetlo. Vďaka tomu, že diamant je extrémne tvrdý, jeho povrch sa neošúcha a nepoškodí. Zostane tak nádherne žiarivý po dlhé roky

Na aký typ šperkov vybrať diamant?

Dobre udržiavaný diamant má stúpajúcu cenu a bude vám robiť radosť po celý život. Preto sa hodí skôr do klasických šperkov alebo na svadobné obrúčky, či zásnubné prstienky, ktoré majú odolať módnym vplyvom a vydržať dlhé roky – podobne ako manželstvo.

Zirkón je lacnejší, ale rovnako krásny brat diamantu

Oproti tomu zirkón má nespornú výhodu, a tou je jeho niekoľkonásobne nižšia cena. To umožňuje osádzať zirkóny do módnych výrobkov, pridávať ich k farebným šperkom či ich samostatne farbiť. Často sa používajú do ďalších doplnkov, ako sú hodinky, sponky či ozdoby do vlasov. 

Kedy je dobré zvoliť zirkón?

Zirkón sa hodí k extravagantnejším kúskom, ktoré po čase môžu vyjsť z módy, ale môžete sa naň spoľahnúť aj v klasických prstienkoch, náušniciach či príveskoch. Jedinou nevýhodou zirkónu je fakt, že je umelého pôvodu. Je to chemická zlúčenina, ktorá je mäkšia a krehkejšia ako diamant. Aj ten najkrajší zirkónik tak časom zmatnie, menej sa trblieta a postupne sa ošúcha povrch jeho plôšok. Preto je jeho cena o toľko výhodnejšia.

Ako teda rozoznať kamienky?

Na prvý pohľad to dokáže len znalec, ale vy môžete vyskúšať malý trik s pohybom. Vezmite oba šperky – jeden s diamantmi, jeden so zirkónmi – do ruky a jemne nimi pod silnejším svetlom otáčajte. Diamantový šperk sa bude výraznejšie trblietať než zirkónový. Diamant má totiž vyšší index lomu svetla, a tak je pri jeho odraze oveľa žiarivejší.

Radosť urobí diamant aj zirkón

Trblietavý jemný šperk uberá roky a robí ženu žiarivejšou a mladšou. Rozsvecuje iskričky v očiach a upútava pozornosť. Oba kamienky, diamant i zirkón, v nich plnia túto svoju úlohu na jednotku. Stačí si len vybrať podľa vášho vkusu a možností.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.