Poštovné pri nákupe 
nad 39€ zadarmo 

3 spôsoby výroby šperkov pre šikovné začiatočníčky

Chceli by ste si vyrobiť vlastný originálny šperk? Len smelo do toho. Existuje množstvo techník, ktoré zvládnu každé šikovné ruky. Poďme sa spoločne pozrieť na jednotlivé spôsoby výroby a postupy.

Každý jeden šperk je výsledkom precíznej práce, tvorivosti a trpezlivosti. Áno, správne čítate, výroba šperkov je oveľa viac o dôslednosti a vytrvalosti než o umeleckom nadaní. Samozrejme, prirodzená kreativita prácu uľahčuje, ale aj bez nej dokážete vytvoriť krásne ručne vyrábané šperky. Jediné, čo potrebujete, je snaha naučiť sa niečo nové.

Výroba šperkov zo živice

Živica je mimoriadne obľúbená pri výrobe šperkov. Ide o veľmi jednoduchú techniku, ktorú zvládne naozaj každá z vás. Na zhotovenie takého šperku nepotrebujte ani množstvo rozličných komponentov. Napríklad na také náušnice vám postačí živica, lôžko, lepidlo a obrázok.

instagram
instagram

Postup

1. Najzábavnejšou časťou je príprava obrázka. Je len na vás, aký si vyberiete. Obľúbenými motívmi sú rodinné fotografie, kvety, ale aj rôzne abstraktné obrázky.

2. Obrázok je potrebné vytlačiť, vystrihnúť a prilepiť do lôžka. Na výber máte lôžka rôznych tvarov, od tých na náušnice až po prstene či zrkadielka. Okrem obrázka môžete do lôžka umiestniť aj koráliky alebo kvety.

TIP: Komu sa táto technika výroby zapáči, môže si kúpiť aj špeciálne formy na výrobu živicových šperkov. Vďaka nej vznikajú prívesky či náušnice aj bez lôžok. Stvrdnutá živica sa z formičky vyklopí a vznikne priehľadný šperky, ktorý nechá vyniknúť zaliate dekorácie.

instagram

3. Posledným krokom je zaliatie obrázka živicou, ktorú si namiešajte podľa návodu. Zvyčajne pozostáva sada na výrobu zo živice a tvrdidla, ktoré sa miešajú v požadovanom pomere. Obrázok je potrebné zalievať opatrne a prípadné bublinky sa dajú odstrániť prepichnutím špendlíkom.

4. Výsledný šperk musí vyschnúť na bezpečnom mieste, kde sa nedostane do kontaktu s prachom a inými nečistotami.

instagram
instagram

Šperky z fimo hmoty

https://www.instagram.com/p/BV_pSdGhf-1/?taken-by=polymerclayacademy

instagram

Fimo je modelovacia hmota, ktorú využívajú začiatočníci aj profesionáli. Nevyrábajú sa z nej len šperky, ale aj dekorácie na sklo a keramiku alebo bábiky. Fimo kúpite v kockách rôznej gramáže, pričom tie najmenšie kocky majú 56 g.

Skôr ako začnete pracovať s fimo hmotou, musíte ju dôkladne premiesiť. Vďaka teplu vašich rúk zmäkne a bude sa s ňou lepšie pracovať. Po skončení práce hmotu dôkladne zabaľte, pretože fimo na vzduchu vysychá.

instagram

Postup

1. Po premiesení vymodelujte z fimo hmoty požadovaný tvar šperku. Môžete kombinovať aj rôzne farby. Keď máte hotový finálny tvar, položte ho na papier na pečenie a vložte do rúry vyhriatej na 110 °C. Odporúčaný čas pečenia fimo hmoty je 30 minút.

instagram
instagram

2. Na upečený výtvor môžete maľovať rôznymi farbami. Veľmi dobre sa pracuje s ľahko dostupnými akrylovými farbami.

3. Na záver prevlečte cez pripravenú dierku potrebné komponenty a očká alebo výtvor prilepte napríklad na prsteň.

instagram

Obe vyššie uvedené techniky sa dajú kombinovať, keďže šperky z fimo hmoty môžete zalievať aj živicou.

Šujtášová technika

Za týmto zvláštnym názvom sa ukrývajú prekrásne šperky, ktoré sa v súčasnosti tešia mimoriadnej popularite. Šujtášová technika nie je žiadnou novinkou. V minulosti sa využívala na zdobenie krojov, ale aj odevov po celom svete.

instagram

Známa je pod francúzskym názvom „soutache“, čo znamená vrkoč. A prečo vrkoč? Pretože šperky sa vyrábajú z textilných prúžkov, ktoré pri detailnom pohľade pripomínajú zapletený vrkoč.

Výrobu jednoduchých šujtášových šperkov zvládne každý, kto má dostatok trpezlivosti. Tie zložitejšie si už vyžadujú aj istú dávku predstavivosti a zručnosti. Vyrobené šperky sú mimoriadne ľahké a príjemné na nosenie.

instagram

Postup

1. Na výrobu jednoduchej náušnice potrebujete filc alebo inú pevnú látku a stredový dekoratívny kamienok – kabošón. Cez stredovú dierku ho prišite k látkovému podkladu.

instagram

2. Výroba náušnice začína zošívaním šujtašiek okolo stredového kamienka alebo brošne. Dĺžka šujtašiek závisí od toho, aký zložitý šperk plánujete vytvoriť.

3. Šujtašky symetricky na oboch stranách zatáčajte. Medzi jednotlivé vrstvy látkových prúžkov môžete všiť koráliky, perličky alebo iné dekorácie a prívesky.

4. Konce šujtašiek po skončení vzoru schovajte dozadu. Na zadnú stranu po dokončení náušnice prišite ďalšiu vrstvu filcu, aby ste zakryli všetky zahnuté konce.

instagram

Ak si trúfate aj na zložitejšie tvary náušníc alebo náhrdelníkov, odporúčame vám urobiť si najskôr návrh šperku na papier.

instagram

Podarilo sa nám vás inšpirovať? Tešíme sa na váš prvý výtvor. Budeme veľmi radi, keď sa nám s ním pochválite. A ak sa predsa len rozhodnete, že si šperky radšej kúpite, môžete si prezrieť našu bohatú ponuku náušníc, prsteňov alebo náhrdelníkov.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2024 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.