Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

Viete, ako si vybrať kvalitné slnečné okuliare? Poradíme vám

Chodiť v lete po ulici bez slnečných okuliarov nie je žiadna výhra. Ale ani chodiť v lete po ulici s nekvalitnými okuliarmi nie je potešujúce. Hlavne pre váš zrak. Ako na to, aby ste boli pred UV žiarením plne chránení?

Dobre vieme, že nie všetky typy okuliarov sú rovnaké. Lacnejšie varianty väčšinou neponúkajú dostatočnú ochranu. A pravdou je, že slnko je čoraz agresívnejšie k našim očiam a že sa naozaj treba mať pred ním na pozore.

Na čom teda záleží, ak si chcem kúpiť okuliare nielen na okrasu, ale na ochranu svojich očí?

Priepustnosť žiarenia a svetla – rozdiely

Nepochybne ide o dostatočne silný UV filter, ktorý zabraňuje prieniku žiarenia. Vo všeobecnosti by mal mať vlnovú dĺžku 400 nanometrov. Okrem toho existuje päť kategórií filtra, ktoré určujú priepustnosť svetla cez šošovku. Na bežné nosenie je najvhodnejšia kategória 2 s priepustnosťou 18 – 43 % a kategória 3, ktorá prepúšťa o niečo menej, 8 – 18 %. 

Farba skiel, aký má význam?

Farba šošoviek vám môže byť nápomocná v rôznych typoch prostredia. Tak napríklad na šoférovanie nie sú vhodné modré sklá, ale s prehľadom využijete hnedé šošovky. Na rozdiel od modrej farby takmer neskresľujú. Zelené okuliare sú univerzálne, žlté a oranžové sa zídu pri zníženej viditeľnosti. Za volant tiež určite používajte sklá s polarizačným efektom.

Čo sú polarizačné sklá?

Situácia, ktorú prežíva každý vodič, keď vonku naprší. Zrazu sa ukáže slnko, ktoré sa nepríjemne leske a odráža od vodných mlák. Na cestu musíte žmúriť, čím unavujete svoje oči a musíte byť viac v strehu.

Okuliare s polarizačným efektom majú práve tú výhodu, že tento efekt minimalizujú. Čiže jazdíte bezpečnejšie, príjemnejšie a navyše šetríte svoj zrak.

Trikrát vyskúšajte, raz kúpte

V neposlednom rade, keď si vyberáte slnečné okuliare, ubezpečte sa, že vám sedia a že vás netlačia. Okuliare nie sú ako topánky, že sa po dlhšom čase nosenia roztiahnu a povolia. Radšej si ich trikrát vyskúšajte a potom až kúpte. Neváhajte a navštívte nás v niektorej z predajní Moloko. Ak nemáte kamaráta či kamarátku na konštruktívnu spätnú väzbu, naše asistentky vám tiež poradia, či vám vybrané okuliare aj pasujú. :-)

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.