Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

Top 3 mýty o šperkoch. Vedeli ste o nich?

Nie všetky tvrdenia o šperkoch sú pravdivé. Tie najznámejšie mýty sme spísali a uviedli na pravú mieru.

Mýtus #1: Zlato má viacero farieb

Iste, v klenotníctvach nájdete niekoľko druhov zlata – žlté, biele či ružové. To môže budiť dojem, že zlato má niekoľko farebných podôb. Nie je to však pravda. Čisté zlato je v skutočnosti iba žlté. Kvôli tomu, že je v tejto forme nedostatočne tvrdé, pridávajú sa doň ďalšie prvky. Biele a ružové zlaté šperky sú často zmiešavané s inými minerálmi, ako je železo, striebro, platina, meď či hliník. 

zlaty prsten thomas sabo3

Mýtus #2: Diamant je nezničiteľný 

Diamantový šperk je dobre známy najvyšším stupňom tvrdosti (10) podľa Mohsovej stupnice. Právom mu patrí pomenovanie najtvrdší kameň sveta. Týmto nás vedci po stáročia nezavádzali, nebojte sa. :)

Z tohto faktu však pramení mýtus, ktorý hovorí o tom, že diamant vlastne nie je možné poškriabať ani zničiť. Naozaj je tvrdý a nepoddajný, ale nie je nezničiteľný.

  • Poškriabať ho môže jedine iný diamant.Keď udriete dva diamanty o seba, môžu sa zničiť.
  • Takisto niektoré z nich nemusia odolať úderu o stenu alebo o dvere auta.
  • Diamant sa môže roztrieštiť, prasknúť alebo zlomiť, čo by ani v jednom prípade nebol jeho pekný koniec.

Mohol by vás zaujímať článok: Prečo sú diamanty také vzácne a ktorý je najdrahší na svete?

Mýtus #3: Zahryznutie sa do zlata overí jeho pravosť

Kto z nás nepozná povestné tvrdenie, že keď sa zahryzneme do zlata a ostanú v ňom odtlačky zubov, nejde o pravý šperk? Aj keď tieto pokusy možno badať v mnohých starých filmoch, musíme ich vyvrátiť, a to nielen kvôli ochrane vášho chrupu. Zanechať odtlačky zubov v zlatom šperku je možné aj v prípade originálu, pretože zlato je mäkký kov. Okrem vyššie uvedených mýtov ich je, samozrejme, ešte omnoho viac, ako napríklad to, že kombinovať zlato a striebro je faux paus alebo že opál prináša nešťastie. Stretli ste sa aj vy s neoverenými pravdami, ktoré by mali byť „očistené“? :)

zlaty prsten v perach zeny2

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2019 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.