Poštovné pri nákupe 
nad 39€ zadarmo 

Prečo sú diamanty také vzácne a ktorý je najdrahší na svete?

Pýšiť sa diamantovým náramkom alebo náhrdelníkom je snom každej ženy. Podľa vzoru Marilyn Monroe by mali byť diamanty najlepším priateľom dievčaťa. Avšak na tie najdrahšie kúsky by ste museli mať na účte milióny. Čo robí diamanty neodolateľnými a za koľko bol vydražený ten naj? To zistíte v našom článku.

Charizma diamantu...

Slovo diamant pochádza z gréčtiny, je odvodené zo slova adamas – nepremožiteľný. Diamant je vlastne uhlík poskladaný v mriežke, ktorý pri vysokej teplote a vysokom tlaku skryštalizuje. Tieto procesy sa dejú 100 až 200 kilometrov pod zemským povrchom. Horninami, kimberlitom a lamproitom, je vytlačený na povrch zeme.

Diamanty nemusia byť zložené len z uhlíka. Často sa do nich prirodzenou činnosťou dostávajú aj iné látky. Iba 20 % zo všetkých diamantov je dostatočne čistých na to, aby si našli uplatnenie v šperkárskom priemysle. A aj z tejto pätiny mnohé obsahujú látky, ktoré ich sfarbujú. Žlté alebo hnedé odtiene im spôsobuje prítomnosť dusíka. Môže mať takisto modrú a ružovú farbu.

Podľa rôznych kritérií sa určuje jeho cena. GIA (Gemological Institute of America) vyvinula systém hodnotenia a certifikácie diamantov, ktoré vplývajú na cenu. Sú to: brús, váha, čistota, farba, vnútorné a vonkajšie vlastnosti a iné. Najväčšie kvality diamantu spočívajú v jeho tvrdosti a schopnosti odrážať svetlo.

roznofarebne diamanty

Najdrahší diamant sveta – Blue Moon

Nedávno, 11. novembra, bol v aukčnej sieni Sootheby´s v Ženeve vydražený číry modrý diamant Blue Moon. Ide zatiaľ o rekordne vysokú sumu – 45 miliónov eur. Tento skvost našli v juhoafrickej bani Cullinan v roku 2014, potom ho vyčistili, obrúsili, vyleštili.

Jeho lesk žiari v 12,03 karátoch. Modré kamene sa považujú za najvzácnejšie, nasledujú za nimi červené. Ich hlavným náleziskom je práve táto africká baňa.

blue diamond

Moloko.sk – šperky z diamantov, zlata či striebra

Na to, aby ste vlastnili diamantový šperk, nemusíte vykradnúť banku ani si každý deň podávať loto. Prijateľnú cenu získavajú šperky, ktoré okrem diamantov obsahujú striebro, zlato alebo iné kamene. Tým sa ich cena stáva prístupnou aj pre smrteľníkov.

Inšpirujte sa značkou Thomas Sabo, ktorá vás nabáda k jedinečnosti, svojskému životnému štýlu a k odhodlanosti. Šperky Pandora majú zase v sebe dávku hravosti a spontánnosti.

Tak čo, našli ste ten svoj diamant?

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.