Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

Nosíte bižutériu alebo pravé šperky? A viete ich odlíšiť?

Či nosíte bižutériu, alebo šperky, obe dokážu urobiť s vašou charizmou zázraky. Rozdiel je v tom, koľko vám vydržia a ako sa o ne budete starať. 

Prvé „šperky” vyšli od Kromaňoncov

Domnievate sa, že naši predkovia nepoznali šperky? Poznali ich omnoho skôr, ako by sme si mysleli, ale, samozrejme, v inej podobe ako dnes. Kromaňonci, ktorí žili 40 000 rokov p. n. l. ako jaskynní ľudia, boli zruční umelci. Ich obrazy sa stali prvými umeleckými dielami v jaskyniach vo Francúzsku či Španielsku. Šperky vyrábali zo zubov zvierat a z rohoviny. 

Bižutéria slúžila ako lacnejšia alternatíva

Všeobecne platí, že aj v minulosti si ľudia zhotovovali šperky z drahých kovov a tí, ktorí na ne nemali dostatok peňazí, sa utiekali k lacnejším variantom zo skla, kamienkov či plastu. Známou priekopníčkou bižutérie bola návrhárka Coco Chanel.

nahrdelnik bizuteria

Rozdiely sú aj v bižutérii

Bižutéria vám však vydrží kratšie, pretože je vyrábaná masovo, a teda s menším dôrazom na kvalitu lepenia materiálov či usporiadanie komponentov. Na jej výrobu sa používajú materiály ako sklo, kamienky, zirkóny a korálky.

Avšak aj medzi jednotlivými kúskami bižutérie môžu byť značné odchýlky v cene. Môžete si kúpiť korálkový náhrdelník za 10 eur, ale aj za 50 eur. Cena sa, samozrejme, premieta do kvality. Pri drahších kúskoch si výrobcovia dávajú záležať na precíznosti spracovania a povrchovej úprave, ktorá chráni doplnok pred sčernením.

ruzovy naramok guess bizuteria

Dnes sa bižutéria stala úctyhodnou náhradou za originálny drahokam. Výrobcovia bižutérie sa predháňajú vo vkusnosti, kombináciách materiálov, tvaroch či prvkoch, a tým pádom prinášajú stále niečo nové.

Šperky sú znakom elegancie a prestíže

Základnou charakteristikou šperkov je ich použitý materiál. Nájdete ich oblepené drahokamami, perlami (či už prírodnými, alebo kultivovanými), zlatom či striebrom. Určite máte doma aspoň nejakú zlatú retiazku, ktorá je na prvý pohľad iná, má v sebe iskru jedinečnosti, ktorá kúskom bižutérie môže chýbať. Pravé šperky zo zlata či striebra sú nádhernou ozdobou tela ženy a sú vhodné na každodenné nosenie, ale aj na formálnu spoločenskú akciu, večernú toaletu, ples alebo svadbu. 

Takéto šperky vám vydržia aj generácie. Keďže sú prepracovanejšie a chráni ich odolná povrchová úprava, nemusíte sa báť, že vám rýchlo „odídu”. Užívajte si ich tak dlho, pokým sa vám vo výklade klenotníctva nezapáči iný šperk. 

Ešte jeden rozdiel je dôležitý. Medzi šperky môžu patriť aj tie kúsky, ktorú obsahujú lacnejšie materiály, ale drahý kov musí byť ústredným prvkom. Keď sa na náramku nachádzajú najmä plastové alebo sklenené komponenty a pomedzi ne je vložené striebro, nejde o šperk, ale o bižutériu.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2020 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.