Poštovné pri nákupe 
nad 39€ zadarmo 

Majú praveké šperky niečo spoločné s tými dnešnými?

Myslíte si, že v praveku nepoznali, čo je šperk? Poznali. Ba čo viac, využívali pestrú paletu materiálov – cez zvieracie zuby, kosti, kamene až po sklo a kovy. Význam, výroba a zloženie šperkov sa za desaťtisíce rokov zmenili, no predsa sa dajú nájsť črty, ktoré ostali. 

Farby na tele skôr ako šperky

Z viacerých prameňov vyplýva, že ľudia sa zdobili prírodnými farbami ešte skôr, ako vyrábali šperky. Archeológovia objavili v náleziskách zvyšky pigmentov rôznych farieb. Aj dnes si ľudia dávajú tetovania a ženy využívajú dekoratívnu kozmetiku. Zmenil sa teda iba charakter využívania farieb a ich názvy.

praveka nastenna maba

Magický rozmer

V súvislosti s ozdobnými predmetmi sa ako najstaršie obdobie spomína 40 000 – 10 000 rokov p. n. l., keď sa naši predkovia nazývali Kromaňonci. Vtedajší ľudia tvorili šperky tak, že si napríklad do zubov vlkov či líšok prevŕtali otvor alebo si ich uväzovali pomocou guľových hlavíc. Takto vytvorili čelenky, náramky, náhrdelníky i prstienky. Na niektoré výrobky z kostí a mamutoviny pridávali geometrické vzorce, trojuholníky a iné obrazce a spravili si z nich magické prvky.

Spondylové ozdoby

V mezolite, prechodnom období medzi paleolitom a neolitom, bolo omnoho menej dekoratívnych predmetov ako v predošlom období. Neolit však opäť preukázal zručnosť pravekých ľudí a ich bádanie zmenilo charakter vyrábaných šperkov. V popredí boli stále kamene, najčastejším bol biely mramor, z ktorého vyrábali náramky.

Okrem toho zhotovovali mušle z rodu Spondylus, často zvané ako spondylové ozdoby. Boli mäkšie, poddajnejšie ako kameň a zároveň umožňovali ešte krajšie estetickejšie prevedenia. Neraz sa kombinovali s kameňom.

Bronzové, medené, železné

V dobe bronzovej sa stretávame s prvými zárodkami remeselníctva, vznikajú skupiny šperkárov. V tomto období sa začína opracovávať kov, a tým pádom sa aj šperky zhotovujú z bronzu či medi. Časté boli jantárové náramky, masívne náhrdelníky či kruhy ovinuté na nohách. V železnej dobe dominovali šperky zo železa.

stopy z kamenov

Šperky ako talizmany

V najstaršom pravekom období si ľudia vytvárali náhrdelníky, prstienky či čelenky z kameňov, zubov zvierat a schránok mäkkýšov. Ich prvoradou úlohou bola ochrana pred zlom a podpora lovu, ale boli tiež ozdobnými predmetmi.

Dnes sa mnoho ľudí spolieha na svoje obľúbené kamene, že ich ochránia pred negatívnymi vplyvmi. Či už je to pravda, alebo nie, šperky nemusia byť len krásnym doplnkom, môžete si z nich spraviť svojich ochrancov ako to robil homo sapiens v praveku. Napríklad kamene majú veľa liečivých účinkov a dokážu priaznivo ovplyvňovať zdravie a psychiku.

Inšpiráciu na šperky, ktoré sa pre vás stanú talizmanmi, nájdete na Moloko.sk

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2024 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.