Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

Ako si správne vybrať slnečné okuliare (jednoduchý návod)

Napriek tomu, že leto sa už pomaly chýli k svojmu koncu, slnečné okuliare sú doplnkom, ktorý využijete v každom ročnom období. Viete však, ako si vybrať tie správne? Nie, naozaj nezáleží iba na UV filtri a tom, ako vám pristanú. Zistite, čo všetko treba pri ich výbere zohľadniť.

Prvá naša rada znie, aby ste si slnečné okuliare kupovali, keď je vonku skutočne slnečno. Ide o to, aby ste vaše nové okuliare hneď aj odskúšali. V niektorých predajniach by vám mohli povoliť (pravdepodobne v spoločnosti predajcu) vyjsť v okuliaroch aj na ulicu a otestovať ich. Predsa len, umelé svetlo predajne nie je to isté, čo reálne slnko. Nekupujte mačku vo vreci.

Čím tmavšie sklá, tým lepšia ochrana? Omyl

Niektorí si ešte stále myslia, že čím sú sklá na okuliaroch tmavšie, tým majú silnejší UV filter a tým lepšiu ochranu ich očiam poskytnú. Pravda je však niekde inde. V skutočnosti aj celkom číre sklá môžu vaše oči ochrániť lepšie ako tie najtmavšie sklá. Tmavé sklá na okuliaroch so slabým UV filtrom môžu vašim očiam, naopak, uškodiť.

Ak nemáte na očiach slnečné okuliare, očná zrenička sa prirodzene zúži a chráni sa pred slnečnými lúčmi. Ak však máte na očiach tmavé sklá, zrenička sa rozšíri a prijíma viac slnečného žiarenia, čo jej v konečnom dôsledku škodí.

Aký UV filter zvoliť?

Najlepšie urobíte, ak zvolíte UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov. Ak máte okuliare s takýmto UV filtrom, znamená to, že vašim očiam poskytuje 100-percentnú ochranu pred slnečným žiarením. Tento údaj by mal byť vždy pri okuliaroch jasne uvedený. Ak nie je, prípadne si to už nepamätáte, vyberte sa do optiky, kde vám slnečné okuliare zmerajú.

Aby to nebolo také jednoduché, existuje 5 kategórií ochranných filtrov. Kategória filtra určuje, koľko slnečného žiarenia sklá prepúšťajú. Každá kategória je vhodná do iného prostredia. 

0. kategória – poskytuje najslabšiu ochranu. Od okuliarov tejto kategórie môžete očakávať iba to, že na vás budú dobre vyzerať. Prepúšťajú od 80 do 100 % viditeľného žiarenia. 

1. kategória – okuliare tejto kategórie sa hodia do slabšie osvetlených priestorov. Prepúšťajú od 43 do 80 % viditeľného svetelného žiarenia.

2. kategória – okuliare druhej kategória sú ideálne na bežné nosenie. Prepúšťajú od 18 do 43 %.

3. kategória – tieto okuliare sa takisto hodia aj na bežné nosenie, ale svoj účel splnia aj, ak ste práve pri vode. Prepúšťajú od 8 do 18 % slnečného žiarenia.

4. kategória – okuliare z tejto kategórie majú najtmavší filter. Hodia sa vám v prípade, že plánujete dlhšiu dovolenku pri mori, prípadne pobyt na horách. Prepúšťa len od 3 do 8 % slnečného žiarenia. V týchto okuliaroch sa však neodporúča šoférovať.

A čo farba skla?

Ak ste si doteraz mysleli, že farba skiel na okuliaroch je len imidžovou záležitosťou, musíme vás vyviesť z omylu. Ak túžite po farebných sklách, tak vedzte že: 

  • zelená farba je univerzálna,
  • modré sklá sa nehodia na šoférovanie ani pre krátkozrakých ľudí,
  • hnedé sklá sú na šoférovanie najlepšie,
  • oranžové a žlté využijete, ak je znížená viditeľnosť.

Slnečné okuliare sa zídu aj v zime

Hoci je v zime slnka menej, ak sa už ukáže, tak vie naše oči poriadne potrápiť. Slnko je ostré a ak sa tomu pridá odraz od bieleho snehu, naše zreničky, veru, majú, čo robiť. Nepodceňujte význam slnečných okuliarov ani v zime a chráňte vaše oči. V zime je dobré staviť na okuliare vyššej kategórie s kvalitným UV filtrom. Najmä, ak sa chystáte aj lyžovať či tráviť váš čas na horách.

Vybrať si slnečné okuliare možno nie je tá najjednoduchšia úloha. Istí si však môžete byť tým, že v našich predajniach Moloko sú vám predajcovia plne k dispozícii a radi vám s výberom pomôžu.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.