Poštovné pri nákupe 
nad 39€ zadarmo 

Nezabudnite na MDŽ. Sviatok, ktorý pripomína rovnoprávnosť žien

Medzinárodný deň žien bude mať budúci rok za sebou okrúhlu stovku. Kedy a prečo vznikol a ako sa slávi dnes?

Vznikol kvôli boju za ženské práva

Viete, kde má tento ženský sviatok korene? V Spojených štátoch a v roku 1908. Tisícky žien v New Yorku bojovali za volebné právo, zvýšenie platov a skrátenie pracovnej doby. Protestom v uliciach svetovej metropoly chceli upozorniť širokú verejnosť na to, že ich práva sú tiež dôležité.

Dátum, ktorý poznáme dnes, teda 8. marec, má počiatok v Petrohrade v roku 1917. Bola to posledná februárová nedeľa, a teda podľa gregoriánskeho kalendára 8. marec. Vtedy, tesne pred vojnou, vyšli odhodlané ženy do ulíc bojovať za mier. Ich protest mal veľkú silu, až takú, že ruský cár Mikuláš sa vzdal funkcie a boli ustanovené ich volebné práva. 

Povinné večierky v ČSR

V komunistickom Československu boli časté podnikové večierky, kde sa súdružkám odovzdal karafiát. Neskôr po Nežnej revolúcii sa tento sviatok dostal do úzadia. Čoraz viac ho začal nahrádzať Deň matiek, aj keď ten sa týka iba istej skupiny žien. 

darcek pre zenu na mdz

Darčeky sa zmenili, ale nevymizli

Medzinárodný deň žien tu však stále je. Je pekné si ho pripomenúť a všetkým ženám, ktoré máte v okolí, urobiť radosť. Dávate im tým najavo, že vám na nich záleží a sú pre vás dôležité. Neraz stačí bonboniéra, vrúcne objatie alebo kytica kvetov.

Šperk ju rozžiari

Ak chcete dať svojej manželke výnimočný darček, porozhliadnite sa po zaujímavom šperku, ktorý sa bude lesknúť na jej dekolte, prste alebo zápästí. Vytvorte príjemné prostredie na odovzdanie svojho darčeka. Zoberte ju na miesto, kde ste ešte nikdy neboli a k darčeku pripojte osobitné venovanie alebo fotku.

Perfektným darčekom pre vašu ženu je ručne vyrábaný kožený náramok značky Qudo, ktorý je dozdobený kamienkami a drahokamami. Pre staršie dámy odporúčame vybrať niečo z novej kolekcie elegantnej značky Dyrberg/Kern

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.