Poštovné pri nákupe 
nad 39€ zadarmo 

Ako sa starať o šperky

Pri kúpe, či už pre seba alebo do daru, okrem vzhľadu šperku vždy dbáme aj o jeho kvalitu, spracovanie, funkčnosť, trvácnosť jednotlivých materiálov a farebného prevedenia. Nejde však len o to, aký kvalitný šperk si kúpite, ale aj o to ako sa oňho staráte. Prejdime si teda pár zásad, ktorými predĺžite životnosť a krásny vzhľad vašich klenotov.

Ak chcete svojim šperkom zaručiť dlhý život, mali by ste sa riadiť niekoľkými bodmi, ktoré platia všeobecne pre všetky šperky. Nemali by ste ich nosiť keď spíte, počas športových aktivít, alebo keď vykonávate ťažšiu manuálnu prácu. Čo sa týka vody, neodporúčame sprchu, plaváreň ani kúpele. Zvlášť voda bohatá na minerálne látky vyskytujúca sa v kúpeloch by mohla povrch vášho šperku znehodnotiť hlavne čo sa týka jeho lesku, alebo stmavnutia farby. Kovy ako striebro, zlato alebo chirurgická oceľ do vody samozrejme môžu, ale aj v tomto prípade sa vyvarujte aspoň spomínaným kúpeľom. Ak náhodou namočíte šperk, ktorý do vody ísť nemá, čo najrýchlejšie ho utrite do sucha.

Onedlho tu máme leto a dovolenky. Ak si idete iba oddýchnuť na pláž, je to v poriadku. No keď sa chystáte zaplávať si v mori, šperky z toho radšej vynechajte. Slaná morská voda a rovnako aj pot ešte žiadnemu šperku neprospeli.

V zhone zabúdame na veľa vecí, túto si ale skúste pamätať. Keď sa niekam chystáte a viete že si dáte šperky, ako prvé sa kompletne upravte. Či už si nanášate krém, make-up, lak na vlasy alebo parfum, šperky by mali byť vždy až na poslednom mieste. Nechcete predsa aby im uškodila niektorá chemická zložka obsiahnutá v týchto prípravkoch.

Samostatnou kategóriou je striebro. Musíte prijať fakt, že striebro prirodzene na vzduchu oxiduje, hlavne ak sa nenosí často. V každom prípade majte doma handričku na striebro a pravidelne si ho preleštite, aby nestrácalo svoj lesk. Ak to zanedbáte a necháte ho bez čistenia dlhšiu dobu, budete ho musieť dať vyčistiť zlatníkovi. Ak ste si kúpili strieborný šperk, ktorý bol pri výrobe chemicky oxidovaný za účelom tmavšej farby, zmierte sa s tým, že táto povrchová úprava sa časom ošúcha. Úprava ródiom zasa zabezpečuje žiarivý lesk striebra a zabraňuje jeho prirodzenej oxidácii. Bežným nosením sa samozrejme môže ošúchať alebo trochu stratiť lesk. Avšak obe tieto povrchové úpravy by vám skúsený zlatník mal vedieť obnoviť. 

Ak už čistíte napríklad striebro napustenými handričkami, obchádzajte prírodné materiály ako sú perly, drahokamy či polodrahokamy, bavlna alebo koža. Tie si vždy vyčistite mäkkou bavlnenou handričkou. Čo sa týka kože, existujú prípravky, ktoré ju zmäkčia a zároveň pôsobia ako ochrana tohto materiálu.

Teraz už viete ako svojim šperkom dopriať čo potrebujú a ako ich ušetriť všetkého škodlivého. Prajeme vám teda ešte mnoho spolu strávených sezón a potešenia z ich krásy. 

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2024 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.