Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

9 osvedčených tipov, ako vyčistiť striebro. Poznáte ich?

O striebro sa treba pravidelne starať, keďže prirodzene oxiduje. Viete, ako na to?

Spoznajte jeho materiál a štruktúru

Proces oxidácie urýchľujú vonkajšie faktory, ako sú napríklad parfémy, pleťové krémy, voda a prirodzené PH pokožky. Svoje šperky môžete zveriť do rúk profesionálovi alebo sa o vyčistenie pokúsiť u seba doma. V prvom rade je však treba poznať svoj šperk a jeho prípadnú povrchovú úpravu.

Ak je striebro ródiované, môžete ho čistiť iba suchou mäkkou handričkou, maximálne vodou s detergentmi ako sú Jar, Pur a podobne. Ak je váš šperk aj z iných materiálov ako zo striebra, prenechajte čistenie odborníkom. Hlavne prstene s kameňmi si dajte vyčistiť u zlatníka. Ak je očko sklenené, môže vám domácimi metódami čistenia zmatnieť.

prsten Ti Sento

prsten Joop

Ak sa predsa len rozhodnete striebro vyčistiť po svojom, na výber máte hneď niekoľko možností:

1.Vyskúšajte prípravky z drogérie

Striebro najskôr zbavte oxidov, v drogérii si na tento účel zakúpte špeciálny roztok. Šperk doň stačí namočiť len na pár sekúnd. Ak je šperk príliš zašpinený, postup môžete opakovať. Po čistení v roztoku ho opláchnite čistou vodou a osušte mäkkou handričkou dosucha. Takto očistíte nielen vaše strieborné šperky, ale tiež zberateľské mince či príbor.

2. Ocot a jar

Striebro očistite v domácom octovom roztoku. Do hrnčeka s vodou nalejte za lyžičku octu a kvapku čistiaceho prostriedku na riad. Vložte doň striebro a nechajte ho v roztoku cez noc. Ráno ho po vytiahnutí opláchnite v studenej vode a osušte.

3. Sóda bikarbóna

Iný spôsob spočíva v tom, že do hrnca s vodou dáte alobal, sódu bikarbónu a vložíte šperk. Roztok necháte pôsobiť tiež cez noc a ráno postupujete rovnako ako pri prvom spôsobe.

4. Pivo

Šperk nechajte v noci namočený v pive. Ráno ho vyberte a vyleštite suchou handričkou. Kyselina v pive odstraňuje hnedé škvrny zo šperku.

5. Varenie so soľou

Striebro môžete aj vyvariť. Do hrnčeka (vhodného na varenie) dáme vodu, lyžicu soli, alobal, striebro a varíme na miernom ohni približne 15 minút. Striebro sa vám očistí doslova pred očami, následne ho vytiahnite, opláchnite vodou, vysušte a vyleštite.

6. Prášok do pečiva

Ďalší spôsob odporúča použiť kypriaci prášok do pečiva. Na dno hrnčeka dáte opäť alobal, vložíte šperk a posypete ho práškom do pečiva. Takto striebro zalejete vriacou vodou a necháte postáť zhruba 20 až 30 minút. Po procese šperk opláchnite a vysušte.

7. Starý dobrý popol

Striebro môžete čistiť aj mechanicky. Ešte naše staré mamy poznajú čistenie popolom. Nanesiete ho na handričku a šperk ňou vyčistíte. Nie každý má doma popol, a preto pokojne miesto neho použite prášok do pečiva.

8. Čistenie zubnou kefkou

Alebo sa chopte mäkkej zubnej kefky, namáčajte ju do teplej vody so saponátom a šperk pomaly jemne čistite. Miesto vody so saponátom môžete použiť aj zubnú pastu.

9. Škrabance odstráni zlatník

Ak sa na vašom šperku už vyskytujú škrabance, s tým si doma sami nepomôžete. V takomto prípade navštívte zlatníka, ktorý má špeciálny rotačný stroj, pomocou ktorého vám povrch šperku zarovná.

Nezabúdajte však na to, že nič nie je večné. O šperky sa treba starať a nedávať ich do kontaktu s niečím, čo im škodí, chémia je totiž veľmi silný faktor. No ak sa o svoje šperky patrične staráte, môžete im značne predĺžiť život a užiť si ich nosenie ešte veľa rokov.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.