Poštovné zadarmo
v rámci Slovenska

6 tipov pre starostlivosť o šperky

Ženskú eleganciu nepochybne dopĺňajú šperky. Náušnice, náramok a náhrdelník vám dodajú nielen šarm, ale aj punc dôveryhodnosti. Poradíme vám, ako sa o ne starať, aby vám vydržali krásne čo najdlhšie.

Materiálov, z ktorých vznikajú tieto úchvatné kúsky, je niekoľko. Každému je známe zlato, biele zlato, striebro či perly. Okrem toho sa môžete stretnúť aj so zirkónom alebo šperkami z chirurgickej ocele. Každý z nich má iné vlastnosti, a preto sa o ne treba rozdielne starať. V predchádzajúcom článku sme už písali o tom, čo najúčinnejšie zaberá na striebro.

1.Skvostný šperk si zaslúži čestné miesto

Ak nechcete, aby vám vaše ozdoby rýchlo zoxidovali, poškriabali sa alebo stmavli, starajte sa o ne od prvého položenia do šperkovnice. Vyberte im mäkké miesto, kde sa nebudú navzájom o seba dotýkať. Aby vám striebro nesčernelo, dajte do šperkovnice kúsok kriedy.

2. Chráňte si šperky ako oko v hlave

Jemné retiazky a náušnice si na noc odkladajte. Práve v noci si ich môžete poškriabať. Taktiež si šperky odkladajte pri ťažkých manuálnych prácach, športe alebo namáhavej turistike. Samozrejme, zaobchádzajte s nimi opatrne a minimalizujte ich kontakt s chemikáliami, ako sú krémy, laky na vlasy, parfémy a pleťová kozmetika. Starajte sa o svoje šperky ako o oko v hlave.

3. Na zlato pomôže horúca voda so sódou bikarbónou alebo kypriacim práškom

Tipov, ako čistiť zlato, je neúrekom. My teraz budeme hovoriť iba o doplnkoch, ktoré sú celé zo zlata, a teda nie sú ich súčasťou kamienky, perly alebo drahokamy. Pri kúpe zlatého šperku sa ihneď ubezpečte, z čoho je vyrobený. Popýtajte sa predajcu na všetky detaily, vrátane odporúčaní pre čistenie. Zlato si so sebou neberte do bazéna, lebo sa vplyvom chlóru môže poškodiť.

Účinným spôsobom čistenia je dať na dno misky alobal, pridať k nemu sódu bikarbónu alebo kypriaci prášok, zaliať horúcou vodou a nechať šperk takto pôsobiť 10 – 20 minút. Uvidíte, zlatá retiazka bude krásne vyčistená a lesklá.

4. Chirurgická oceľ je nenáročná

Pri kúpe elegantného doplnku z chirurgickej ocele nebudete mať dobrý pocit len z jeho odolnosti, ale aj z nenáročnosti o údržbu. Ak však chcete udržať jeho lesk, čistite ho občas mydlovou vodou. Pri prípravkoch z drogérie si dávajte pozor, aby boli vhodné na oceľ. K vode si tieto šperky radšej nenoste, pretože nadmerný obsah síry by im mohol uškodiť.

Náš tip na čistenie: Do nádoby dajte alobal, jedlú soľ a šperk z ocele – a krátko ich povarte.

5. Čo zaberá na zirkón

Zirkónové ženské doplnky si tiež nevyžadujú zvláštnu starostlivosť. Stačí, keď ich pretriete mokrou handričkou s trochu saponátu a potom utriete dosucha. Nemali by sa dostávať do kontaktu s vodou. Zirkón je jeden z mäkších kameňov, ktoré sa odporúčajú čistiť opatrne, aby sa nepoškodili. „Zaručené recepty” ako čistenie zubnou kefkou neskúšajte, pokým sa neporadíte s odborníkom. 

6. Materiálový mix

Materiály na klenotoch sa často kombinujú. Typické sú prstene zo striebra a zirkónu alebo náušnice zo striebra s prírodným kameňom. Každý mix je iný, a preto sa na ich starostlivosť opýtajte už v klenotníctve. Môžete tak predísť chybám a zvýšiť krásu a lesk „vášho nového spoločníka”.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.