Poštovné pri nákupe 
nad 39€ zadarmo 

Čo si obliecť na svadbu, aby ste si nevyrobili módne faux pas?

Dostali ste pozvánku na svadbu? Ako hosť máte iba zopár povinností: zaobstarať vhodný dar a pekne sa obliecť. O všetko ostatné sa za vás postarali budúci manželia. Dnes vám poradíme zopár tipov, čo na svadbu, ak chcete dodržať základné pravidlá módnej etikety.

Krásne šaty a oblek. Aj keď to vyzerá pomerne jednoducho, svadba je spoločenská udalosť, ktorá podlieha niekoľkým základným pravidlám. Tie je vhodné dodržiavať, ak vás snúbenci nepožiadajú o niečo iné. 

Nechajte žiariť nevestu

Nič nepreháňajte. Tento deň patrí neveste a ženíchovi. Je to ich najdôležitejšia životná udalosť. Muži zvyčajne oblekom nič nepokazia, ak si neoblečú taký istý, ako má ženích. V prípade ženského oblečenia by ste sa mali vyhýbať priveľkým róbam, trblietkam alebo hlbokým výstrihom. Prenechajte žiaru reflektorov neveste.

Biela? V žiadnom prípadne

Biele šaty prináležia na svadbe výhradne neveste. Je to základné pravidlo svadobnej módnej etikety. Ak si chcete obliecť na svadbu niečo svetlejšie, skúste pastelové a prírodné farby. Akceptovateľnejšie sú biele šaty s potlačou alebo výraznými vzormi.

Pozvánka vám veľa napovie

Snúbenci zvyčajne čo-to prezradia už vzhľadom pozvánky. Ľudové motívy hovoria o tradičnej svadbe, na ktorú si môžete obliecť elegantné nohavice, sukňu, ale aj šaty. Svoju úctu môžete mladomanželom vyjadriť aj drobnosťou, napríklad šperkom v štýle, v akom sa nesie celá svadba.

Na druhej strane, ak je pozvánka trblietavá s nádychom luxusu, prípadne priamo uvádza dress code, nemáte veľmi na výber. V každom prípade sa vždy môžete poradiť s nevestou alebo jej prvou družičkou. Je to lepšia voľba, ako sa neskôr uviesť do rozpakov.

Odhalené ramená nepatria do kostola

Ak viete, že sa svadobný obrad bude konať v kostole, mali by si ženy zobrať so sebou sako alebo šatku, ktorá im zakryje odhalené ramená. Pri šatách s rukávom to nie je potrebné.

Tak čo teda na seba?

V prípade mužov sa siaha zvyčajne po obleku, ktorý môže byť v rôznych farbách. K obleku sa nosia výlučne šnurovacie topánky, ktoré by s ním mali ladiť. K svetlému obleku sa neobúvajú čierne topánky, ale radšej hnedé. Muži by mali dbať na to, aby im topánky ladili aj s opaskom.

Dámy, pred odchodom z domu ešte skontrolujte svojmu partnerovi kravatu. Nesmie byť ani veľmi dlhá, ani krátka. Optimálna dĺžka je, ak svojím koncom zakrýva sponu opasku.

Ženy majú na výber z viacerých možností. Aj keď je dnes ženská móda, čo sa týka svadieb, pomerne rôznorodá, dbajte na to, aby bol váš odev z vhodného materiálu. V žiadnom prípade by sa nemala objaviť košeľovina alebo rifľovina. Tie patria na voľný čas.

Ženy si na svadbu môžu obliecť dlhé aj krátke šaty. Z pohľadu etikety je na rovnakej úrovni ako šaty aj kostým, a tak sa odvážnejšie dámy môžu obliecť aj do elegantných nohavíc a blúzky. Ak žena uprednostní sukňu, mala by mať dĺžku maxi alebo midi. Minisukne sú nevhodné.

Topánky môžu byť otvorené aj uzatvorené. Pravá dáma by si nemala obliekať pančušky a dbajte aj na dokonalo upravené nechty.

Pohrajte sa s doplnkami

V prípade mužov sa to týka predovšetkým kravaty, motýlika alebo vreckovky v náprsnom vrecku. Vreckovka môže byť akejkoľvek farby, nezáleží dokonca ani na farbe kravaty, dôležité je len to, aby doplnky spolu príjemne ladili. Ďalším zaujímavým a prípustným doplnkom sú traky, z ktorých sa v posledných rokoch stala módna záležitosť. Ako šperk môžete využiť hodinky alebo manžetové gombíky.

Najvhodnejšími doplnkami pre dámy sú šperky. Podľa štýlu šiat si môžu vybrať výraznejšie náušnice alebo jemnejší náhrdelník.

Na záver už len jedna dobrá rada. Snažte sa svoje oblečenie prispôsobiť štýlu svadby a želaniu snúbencov. Bude to veľká alebo menšia svadba? Kde sa bude konať hostina? Kde bude prebiehať zábava? Na záhrade alebo v luxusných priestoroch?

Na veľké luxusné svadby sa nehodia jednoduché krátke šaty a naopak, na záhradnej svadobnej párty sa budete vo veľkej večernej róbe cítiť „overdressed“. Želáme vám príjemnú zábavu.

Možnosti platby

Visa, Visa Electron, MasterCard, Maestro, PayPal

© 2006-2021 SIMS Plus, s.r.o.
Všetky práva vyhradené.